Wpisy

Wstrząs w Rudnej – nie żyje górnik

W kopalni Rudna Zachodnia, na oddziale G12 doszło dziś rano do silnego wstrząsu (tzw. górnicza siódemka).

Czytaj dalej

Śmierć w kopalni

Do tragedii doszło w piątkowy wieczór (01.08), około godziny 20.00, w kopalni ZG Rudna.

47-letni mężczyzna – operator ładowarki – najprawdopodobniej wyszedł z maszyny i został przysypany po oberwaniu się skały. Niestety nie udało się go uratować. Mężczyzna osierocił 3 dzieci.

Teraz przyczyny tego wypadku bada specjalna komisja.

Wstrząs w kopalni Lubin

Wstrząs miał miejsce wczoraj w godzinach popołudniowych w rejonie kopalni Lubin Zachodni na oddziale G-8.

Wskutek wstrząsu osunęły się skały, które przysypały dwóch górników. Trzeci, który także znajdował się w rejonie zagrożenia wydostał się o własnych siłach i zaalarmował o całym zdarzeniu.

Akcja ratownicza trwała kilkadziesiąt minut. Udało się wydostać górników, którzy następnie przewiezieni zostali do szpitala.

Akcja ratownicza w kopalni

Akcja ratownicza miała miała miejsce wczoraj w godzinach popołudniowych w kopalni Rudna Główna.

W maszynie uwięziony został operator kotwiarki, na którą spadły skały oderwane od stropu. Operator znajdował się w kabinie, do uchroniło go przed poważniejszymi obrażeniami. Doznał jednak urazu ręki.

Dotarcie do górnika zajęło ratownikom kilka godzin. Przez ten czas mieli z nim jednak ciągły kontakt. Po wyjechaniu na powierzchnię, górnik przewieziony został do szpitala w Lubinie.

Zwiedzanie kopalni

To już coroczna tradycja, że w okresie poprzedzającym Barbórkę rodziny i bliscy górników mogą wziąć udział w zwiedzaniu kopalni.

Takich zjazdów w tym roku zostanie zorganizowanych po dwa w każdej kopalni. Ogólnie będzie mogło wziąć udział w takiej wycieczce 180 osob.

W ostatni weekend, w kopalni Polkowice-Sieroszowice, w zjeździe tysiąc metrów pod ziemię wzięło udział 30 kobiet.

3 rannych górników z powodu wybuchu

Wybuch miał miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek, po godzinie 2.00, na oddziale G-23 w kopalni Polkowice-Sieroszowice.

Podczas prac strzałowych miała miejsce niekontrolowana detonacja materiałów wybuchowych, w wyniku czego 3 górników zostało lekko rannych. Dwóch mężczyzn wyszło już ze szpitala, a trzeci z nich przejdzie jeszcze jeden zabieg.

Całe zdarzenie zbada teraz komisja powołana przez KGHM oraz Okręgowy Urząd Górniczy.

Wstrząs w kopalni

Do wstrząsu doszło dziś po godzinie 14.00. Miał on miejsce w rejonie ZG Lubin na głębokości około 600 metrów pod ziemią. W okolicach zagrożenia znajdowało się kilku górników – na szczęście nikomu nic się nie stało.

Gdy sytuacja w zagrożonym rejonie się ustabilizuje, pracownicy sprawdzą czy teren jest już bezpieczny. Dopiero wtedy podjęta zostanie decyzja dotycząca powołania specjalnej komisji, która zwykle w takich przypadkach zajmuje się badaniem przyczyn wstrząsów.

 

Śmierć górnika

Do tego tragicznego zdarzenia doszło w sobotę w ZG Polkowice-Sieroszowice – dokładnie to szyb SG, oddział G-61.

Śmierć poniósł 42-letni operator ładowarki, którego przycisnęła łyżka maszyny LKP. Doszło do tego parę minut po godzinie 16.00.

Na razie nie są znane żadne okoliczności tego wypadku. Wyjaśnieniem całej sprawy zajmie się specjalna komisja.

Wstrząs w Lubinie

Dziś nad ranem doszło do wstrząsu w kopalni Lubin Zachodni. Było to około godziny 5.32 na głębokości 740 metrów pod ziemią. Wstrząs odczuli także mieszkańcy miasta, gdyż miał on siłę górniczej „7”.

Nikt na szczęście nie ucierpiał, a prace w tamtym rejonie zostały chwilowo przerwane.

Wstrząs w Lubinie

Dziś około godziny 15.00 doszło do silnego wstrząsu w kopalni Lubin Zachodni. Miał on siłę górniczej „siódemki”, czyli ok. 3,5 stopnia w skali Richtera. Odczuli go nawet mieszkańcy Lubina.

W rejonie wstrząsu znajdowało się dziewięciu górników. Nikt z nich na szczęście nie ucierpiał.